Stopala imajo najnatančnejše in najobčutljivejše cone v primerjavi z ostalimi deli telesa. Stopala kažejo oz. nam sporočajo, kakšni so pravzaprav naši temelji. S stopali se dotikamo zemlje in s tem nam je omogočeno, da si z njo izmenjujemo energijo. Bolj trdno stojimo, večja in boljša je energija, ki so srkamo iz zemlje. Če smo zdravi, pomeni, da je pretok energije neoviran, v kolikor pa nastane zastoj, običajno zbolimo. Z refleksno masažo stopal oz. masažo refleksnih točk na stopalu pa zopet uravnotežimo energijski pretok.
Pri refleksni masaži refleksoterapevt s pritiskanjem na refleksne cone stopala klienta zazna boleče točke, ki jih pod svojimi prsti čuti kot kristalčke. To so točke, ki predstavljajo energetsko blokado. Boleče so zato, ker so se na mestih blokad napravili kristalčki, polni toksinov. Z refleksno masažo teh točk pa refleksoterapevt pomaga, da se telo klienta očisti strupov ter sproži čiščenje energetskih blokad, s tem pa klientu omogoči hitrejše zdravljenje.
Z refleksno masažo stopal refleksoterapevt:
- Aktivira vse organske sisteme in sproži, da se naše telo očisti toksinov. Toksini se izločijo skozi urin, pot in blato. S tem se odstranijo energetske blokade in organi so spet povezani v celoto, polno življenjske energije.
- Povzroči, da se čustveno očistimo. Refleksna masaža stopal sprošča energetske blokade, ki so posledica neizraženih, potlačenih čustev, misli in idej.
- Odpira energetske poti na stopalu. Človek se napolni z energijo, ki aktivira njegove najboljše lastnosti – odlično počutje, boljša zbranost, ustvarjalnost, pogum, …
- Globoko sprosti naš organizem. Z refleksno masažo stopal povzročimo izločanje kemičnih substanc, posledica tega pa je naša globoka sprostitev, ki organizmu pomaga k naravnemu ravnovesju in čustveni uglašenosti.
Refleksna masaža stopal je metoda naravnega zdravljenja, s katero se aktivirajo zdravilne moči telesa. Ne moremo se je posluževati, da bi z njo postavljali zdravstvene diagnoze, niti z njo ne moremo nadomestiti zdravljenja z uradno medicino. Poslužujemo se je kot preventivne ali kot kurativne metode zdravljenja. Priporočljiva pa je za odpravljanje ali lajšanje naslednjih težav:
- zaprtje ali driska,
- bolečine v hrbtenici (boleče mišice, išias, boleč vrat, …),
- boleči sklepi (rama, koleno, kolk, komolec, gleženj),
- kožni izpuščaji,
- bolezni dihal (bronhitis, astma),
- vnetje mehurja in ledvic,
- vnetje ustne votline, oz. dlesni,
- splošna neodpornost (pogosti prehladi in viroze),
- ginekološke težave (jajčniki, maternica, menstrualne težave, posledično težave z zanositvijo),
- glavoboli migrene,
- nespečnost,
- stres in živčnost,
- sladkorna bolezen,
- žolčni kamni.
Refleksna masaža stopal je preprosta tehnika, ki se lahko ponaša z malo ali nič stranskimi učinki, zato jo priporočamo tudi za otroke in starejše osebe.
Kako poteka refleksna masaža stopal
Pomemben je prvi pogovor med stranko in terapevtom. Terapevt mora pridobiti informacije o klientovem počutju oz. se seznaniti z njegovimi težavami. Določene težave oz. bolezni namreč od terapevta zahtevajo previdnejši pristop.
Stranka se udobno namesti na ležalni stol, sledi pregled stopal in spoznavanje z njimi. Nato refleksoterapevt na stopala nežno vtre masažno kremo in še s prsti rahlo pretipa stopala. S tem stopala tudi sprosti in jih pripravi na masažo refleksnih con. Tehnike, ki se jih pri masaži poslužujemo, so palčni hod, gladenje, kroženje in raztezanje. V kolikor terapevt zazna spremembe na stopalih (v obliki kristalčkov), to pomeni, da je pretok energije v pripadajočem delu telesa oslabljen, oz. je prišlo do blokade. Z masažo teh točk se sproži ponoven pretok energije. Te točke so sprva lahko tudi boleče, bolečina pa z večkratnim pritiskom na te točke počasi poneha. Z vzpostavitvijo ponovnega pretoka energije po celem telesu se sproži samozdravljenje telesa, refleksoterapevt je tako samo posrednik.
Kontraindikacije
Kljub temu, da ima refleksoterapija veliko pozitivnih učinkov, se pri določenih zdravstvenih težavah odsvetuje. Kontraindikacijo predstavlja pri:
- vročinskih stanjih in infekcijskih boleznih,
- razjedah na stopalu,
- glivičnih obolenjih na stopalu,
- rizični nosečnosti,
- boleznih, pri katerih je potreben operativni poseg,
- akutnih vnetjih venskega sistema in krčnih žilah,
- zlomih min zvinih,
- druge katerekoli poškodbe na stopalih oz. področjih masaže.